1.02.2012

Únor 2012 očima Michala Dočekala

Vážení a milí diváci,
Vstup do roku 2012 máme už měsíc za sebou, ale realita se stále nemění. Co k tomu dodat?

ENRON je hra o podvodné americké firmě, ale v důsledku je to hra o ztrátě důvěry. Ztratili jsme důvěru v trh, politiku a politiky, měnu, policii, soudy, ztrácíme důvěru v systém... Ztrácíme důvěru v to, co jsme.

Enron je komedie hraná na horní palubě Titaniku nebo v baru vzducholodi Hindenburg. Na příběhu firmy, která za sebou nechala skoro 100mld dolarů dluhů a po jejímž krachu přišlo na devadesát tisíc lidí o práci, klade otázku: nevěříme-li již tomu, v co jsme věřili, či co nám bylo předkládáno k věření, nejsme-li už nadále ochotni důvěřovat mediálním obrazům, neviditelným rukám, ratingům a jiným rejdařům – tak jaké jsou naše hodnoty?

A jaké jsou naše možnosti? Existují vůbec jiné možnosti a jsme ochotni jim důvěřovat a prosazovat je? Hra mladé britské autorky, která po své premieře v roce 2009 doslova obletěla svět, bude od 16. února k vidění i v Praze, ve Stavovském divadle – v hlavních rolích s Davidem Matáskem, Václavem Postráneckým, Janem Dolanským a Petrou Špalkovou a tlupou dravých ekonomických dinosaurů za doprovodu hudby Daniela Fikejze v kostýmech Zuzany Bambušek Krejzkové a ve scéně Martina Chocholouška a režii Michala Dočekala. Komedie o penězích a dluzích může začít.

Následovat bude světová premiera hry Karla Steigerwalda MÁ VZDÁLENÁ VLAST. Na příběhu politické vězenkyně z let padesátých ukazuje naši dnešní neschopnost se s těmito příběhy vyrovnat. Ukazuje podivuhodnou zkušenost této země a parazitů, kteří ji obývají. V klidu a míru si hýčkají své zločince – sadistické vězeňské dozorce či kvaziprokurátory minulého režimu, své fízly obdarovává různými prebendami a obročími a své mučedníky nechává chcípat v bídě a zapomnění. Pohrdají svými hrdiny, ba co víc: mučí je, vyhání z vlasti, uráží a pěstuje si plíseň, kterou nazývá politická reprezentace, z nichž jedna její obzvláště odporná spóra ji zastupuje až v dalekém Bruselu. Hra bude premierována před zraky celého světa 17. února. Nenechte si ujít Evu Salzmannovou a Ondřeje Pavelku v hlavních úlohách světové novinky, v režii Ivana Rajmonta.

Začínáme tedy letos premiérami her současných, neúprosně aktuálních, a to proto, že reflexe a sebereflexe jsou nutnou součástí budoucí změny.

Autor: Michal Dočekal, Foto: Hana Smejkalová