8.09.2015

100. výročí úmrtí Františka Adolfa Šuberta

F. A. Šubert (27. 3. 1849–8. 9. 1915), žurnalista, redaktor a organizátor, se stal roku 1877 členem tzv. Spojeného družstva ND, v novém staročeském Družstvu ND působil už jako člen výboru (1880). Po krátkém působení J. N. Maýra r. 1883 byl zvolen druhým ředitelem ND. Tuto funkci zastával až do července 1900.

V řadě publikací popsal podrobně historii stavby ND, budovu samu i uměleckou činnost divadla do roku 1900. Jeho studie o hercích (J. Mošnovi, F. Kolárovi a K. Šimanovskému) překvapují bystrým postřehem pro specifika herecké tvorby.

Už od počátků viděl Národní divadlo jako instituci, která má sloužit všem vrstvám národa, vzdělávat a bavit, podporovat domácí umění a zároveň seznamovat se světovou klasikou. Tento rozsáhlý program po celých sedmnáct let svého ředitelování uskutečňoval. Za jeho éry měla v ND premiéru všechna klíčová dramata českého realismu, formovaly se základy realistického herectví a režie, operní dramaturgie objevila italský verismus, konstituoval se baletní soubor, který byl schopen nejenom vypomáhat v opeře, ale nastudovat i samostatné baletní večery. V povědomí národa zůstal jako první skutečný ředitel ND.

Pro diváky ND jsme připravili na 1. balkonu výstavu o životě a díle F. A. Šuberta.

Foto: Archiv ND