26.08.2015

Špinar: Bourám skanzen v Národním divadle

Nový šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar vstupuje do své první sezony. Přiznává, že má rád "vztahovky" a velké emoce. Co konkrétního chystá?

Několikrát jste vystupoval jako herec. Na festivalu Zlomvaz jste dokonce získal diváckou cenu. Hrajete rád?
Ne. Ztratil jsem schopnost radovat se z existence na jevišti. Ale herci mi říkají, že dobře předehrávám, takže si to vlastně vrchovatě vynahradím. Každopádně jako režisérovi je mi lépe.

V září začíná vaše pětileté funkční období. Co chystáte na novou sezonu? Jaké budou největší změny?
Chci posílit okruh režisérů, kteří budou pracovat pro ND kontinuálněji. Tím snad docílíme nějakého rukopisu a snadnější komunikace v provozu. Hned na začátek chystáme tři interaktivní večery Nová krev, kde se budou moci diváci seznámit s herci a prostředím všech tří budov ND, kde činohra účinkuje.

Jaké režiséry máte konkrétně na mysli? Nechystáte spolupráci například s Janem Hřebejkem, který zfilmoval vaše původní představení Zakázané uvolnění?
Chci úzce spolupracovat s režiséry, se kterými dokážu komunikovat, umělecky rezonovat, a kteří mají zkušenosti s většími scénami. Je to Jan Frič, duo SKUTR, Jan Mikulášek, Jiří Havelka a další. Pokud jde o Jana Hřebejka, filmový režisér a divadelní režisér jsou dvě velmi odlišné disciplíny, na velkém jevišti to platí dvojnásob, takže určitě zatím v těchto vodách lovit nehodlám.

Kolik premiér plánujete na novou sezonu v činohře?
Osm. Je to například Shakespearův Sen čarovné noci, nová česká hra o Boženě Němcové Jako Břitva (Němcová) či hra od vynikající britské autorky Caryl Churchillové Láska a informace. Čtěte TÝDEN!

* Proč jsou pro Národní divadlo důležití noví herci jako Patrik Děrgel, Tereza Vilišová nebo Pavlína Štorková?
* Čím se chce nový šéf činohry odlišovat od svého předchůdce?
* Proč nechce Daniel Špinar v Národním divadle zaujmout co nejvíce lidí?

Odpovědi na tyto a další otázky se dočtete v novém čísle časopisu Týden, který je nyní v prodeji.

Autor: Kateřina Bláhová, Týden, Foto: Jaroslav Šimandl