1.09.2015

Září očima Daniela Špinara

Vážení a milí diváci,
věřím, že jste si užili letošní extrémně horké léto a že už jste – stejně jako já – netrpělivě vyhlíželi začátek nové divadelní sezony. Zvláště té v Národním divadle – kulturně i historicky nejvýznamnějším divadle u nás.

A začátek to bude vskutku zásadní, protože po třinácti letech přichází do Činohry nový vedoucí tvůrčí tým. Proto dovolte, abych Vám v krátkosti své nejbližší umělecké spolupracovníky představil. Mojí pravou rukou bude (spolu s dramaturgy Ilonou Smejkalovou, Milanem Šotkem a Janem Tošovským) šéfdramaturgyně Marta Ljubková. Do divadla nastupuje kmenový režisér Štěpán Pácl (u nás jste mohli vidět jeho inscenaci Z prachu hvězd) a přicházejí i nové herečky a noví herci: Lucie Juřičková, Lucie Polišenská, Pavlína Štorková, Tereza Vilišová, Patrik Děrgel a Pavel Batěk.

Koncept, se kterým jsem vyhrál konkurz na umělecké vedení Národního divadla, se jmenoval Nová krev. Tím jsem chtěl proklamovat, že se budu snažit především o prokrvení umělecké, ale i provozní činnosti Činohry Národního divadla. Nová krev se také jmenují tři jedinečné večery, které jsme pro Vás v souvislosti s „novým začátkem“ připravili v každé ze tří budov Národního divadla. Zde se můžete zcela netradiční formou nejenom mnohé dozvědět o úchvatném prostředí a historii těchto domů, ale také se velmi nablízko setkáte s našimi úžasnými herci. Více informací najdete na str. 12–13.

Co říct závěrem? Snad jen, že pro Vás chystáme osm lákavých premiér, jsme na práci připraveni, těšíme se na Vás a přejeme si, abyste jako diváci zůstali otevření novým podnětům a zážitkům. A hlavně: choďte do divadla, v dnešní nelehké době je to obzvláště důležité!

Srdečně,
Daniel Špinar

Autor: Daniel Špinar, Foto: Jaroslav Šimandl