18.06.2014

Flora se otevřela malým návštěvníkům – za tajemstvím divadelního světa

Jestlipak víte, jak vznikají divadelní kulisy, baletní kostým nebo masky pro pohádkové bytosti? Co je to zadní prospekt, co se dělá v kašírně a dessinatérně a na co potřebuje divadlo svářečskou dílnu? Inu, divákům je obvykle vstup do těchto míst přísně zapovězen, vždyť divadlo je především uměním iluzí, které ztvárňuje neskutečné, zhmotňuje sny a vize. Kdo by chtěl vidět realitu umazanou od barev a poprášenou pilinami?

V Národním divadle chceme ale otevřít dveře – sice jen výjimečně, ale rádi – do světa, ve kterém se rodí iluze z tvrdé práce a poctivého řemesla. Našimi prvními návštěvníky byly děti, kterým jsme připravili Dětský den v dílnách ND na Floře. Menší i větší divadelní nadšenci v doprovodu rodičů a dalších zvídavých návštěvníků strávili v dílnách na obsáhlé prohlídce skoro dvě hodiny a návštěvu si jaksepatří užili. Mohli zjistit, jak vznikají velké dekorace od technického výkresu až k hotovému kusu.

Navštívili truhlárny a montážní dílny, zastavili se u svářečů a zámečníků pracujících s kovovými konstrukcemi, v malírně provoněné barvami mohli obdivovat rozpracované prospekty k baletu Bajadéra, který sice bude mít premiéru až v příští sezoně, ale na dekoracích se již pilně pracuje.

O rozptýlení a aktivity nebyla nouze už od první chvíle, kdy návštěvníky na nádvoří přivítali šermíři, a všichni měli také plné ruce práce s vyplňováním pracovních archů, protože jinak by to nebyla opravdová škola hrou. A o poznání tu šlo především. Nejvíce se dětem zalíbilo v kašírně a v dekoračních dílnách, kterými je prováděl veselý klaun, dozvěděli se leccos o materiálech a tricích se superlehkými meči nebo zásuvnými čepelemi dýk, dětské tváře se rozjařily, když se konečně mohli sami chopit rekvizit a začít si je zkoušet. V krejčovnách zase obdivovali výrobu kostýmů, jejich zdobení a patřičný obdiv získaly také vlásenkářky, kterým nevzrušeně kmitaly prsty na vznikajících parukách. Malí – a vlastně i ti velcí návštěvníci se mohli na vlastní oči přesvědčit o tom, jak náročná povolání se skrývají za vznikem dokonalého divadelního představení a jaké nadšení pro svou práci musí mít ti, o kterých se sice nedočtete v obsazení, ale bez nichž se provoz divadla skutečně neobejde.

Autor: Lucie Kocourková, Foto: Hana Smejkalová