11.03.2014

DUBEN 2014 očima Michala Dočekala

Hlavní událostí našeho dubnového programu – a myslím, že nejen dubnového – je premiéra projektu 1914. Napíše-li se o představení, že je očekávanou událostí sezony, je to trochu nebezpečné konstatování. Zatím nikdo neví, jaký bude výsledek a zda dostojí velkým očekáváním. Nicméně v tomto případě se dá mnohé říci dopředu: spolupráce s budapešťským divadlem Vígszínház a se Slovenským národním divadlem (obě se účastní nejen jako koproducenti, ale jejich herci jsou zastoupeni i v obsazení) činí z projektu podnik skutečně mezinárodní. Jméno režiséra je nepochybnou zárukou kvality, a zejména téma „stoleté výročí od rozpoutání Velké války, které jsme se posléze naučili říkat První světová“… To vše jsou důvody, proč premiéru, která se odehraje 30. dubna, lze označit bez nadsázky za světovou. O původní dílo, jak po textové stránce (libreto na základě díla Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války a hry Karla Krause Poslední chvíle lidstva vytvořila Marta Ljubková), tak po stránce kompoziční (původní hudbu složil Aleš Březina) totiž nesporně jde. Vedle zahraničních kolegů a herců Národního divadla nelze samozřejmě pominout ani dnes už legendu, a přesto stále neuvěřitelně vitální, tvůrčí a inspirativní Soňu Červenou. K tomu připočtěme zahraniční hostování, které jsou pro inscenaci již teď naplánována /Bratislava, Budapešť, Linz, Remeš/ a další, která se plánují. To vše by nebylo možné bez maximálního nasazení mnoha lidí v Národním divadle, bez zmíněné koprodukce se zahraničními divadly, bez podpory Ministerstva kultury ČR a bez neocenitelného partnerství Bohemian Heritage Fund a dalších…

Na jaře 1914 asi nikdo nepředpokládal, že letní výstřel srbského teroristy kdesi na jihovýchodním okraji rakouské monarchie rozpoutá takovou hrůzu a zásadně změní evropskou, ale i světovou politiku a historii na mnoho let. Až dodneška můžeme ozvuky tohoto výstřelu slyšet a jejich důsledky nás ovlivňují. Během zimní olympiády v Soči asi málokoho napadlo, že v předjaří téhož roku budou ruská vojska zaminovávat Krym a NATO bude vyzýváno k manévrům válečných lodí.
Při prezentaci projektu jsem často uváděl, že jej nevnímám jen jako připomenutí historického výročí – nyní bych ale byl rád, aby takovým byl a další paralely se odehrávaly jen v rovině asociací a ne ve skutečnosti.
Hezké jaro!
Michal Dočekal

Autor: Michal Dočekal, Foto: Jakub Fulín