6.10.2015

Projekt Nová krev startuje v říjnu

Seriál tří neobyčejných večerů s názvem Nová krev, jímž se představí nový umělecký ředitel Činohry ND se svým týmem, odstartuje v neděli 11. října v 18 hodin Záborem Stavovského divadla. Cílem projektu je představit jak budovy, v nichž Činohra působí, tak i její soubor v jiném, nezvyklém světle. Diváci se budou moci setkat nablízko s herci, které obvykle vídají jen z hlediště. Zároveň se podívají do prostor, kam během běžného provozu zpravidla nemají přístup.

Akce s názvem Zábor je inspirována skutečnou událostí, k níž došlo 16. listopadu 1920. Tehdy dav českých vlastenců pod vedením skupiny legionářů v uniformách „dobyl“ divadlo, vyhnal z něj německé herce a předal je představitelům Národního divadla. Tento velice sporný čin byl důsledkem silných národnostních třenic, které provázely zrod nového státu a právě na podzim roku 1920 se nebývale vyostřily (nepokoje v Teplicích, Aši, Děčíně a dalších městech). Akce vyvolala ostrý nesouhlas prezidenta Masaryka, který stáhl dříve vyslovenou nabídku pětimilionové subvence na stavbu nového českého divadla, a vedla k letitým soudním sporům. Celou událost s mnoha ukázkami z dobových dokumentárních materiálů skvěle popisuje Jaroslav Hilmera v knize Zábor: Stavovské národu! Dovolíme si ocitovat jedinou z nich – kouzelně bezmocné hlášení policejního strážmistra: „Dostal jsem rozkaz, abych s deseti muži zabránil davu převzíti Stavovské divadlo. Když jsme přišli na místo, bylo zřejmo, že v tak malém počtu se shromážděným lidem ničeho nezmůžeme. Omezil jsem se tedy na to, že jsem vyzýval přítomné, aby nekouřili v hledišti a neničili polstrování sedadel.“

O pár týdnů později, v neděli 1. listopadu, tentokrát v 19 hodin, se stanete prominentními hosty na Šarádě uspořádané u příležitosti slavnostního otevření Nové scény v roce 1983. Nebude chybět návštěva z míst nejvyšších (možná přímo prezidentská!) – a kopec „dobré zábavy“. V průběhu galavečera dojde i na prohlídku budovy významného architekta Karla Pragera. Pod vedením moderátorů večera Martiny Preissové a Davida Matáska zjistíte, jak nekonečné jsou dovednosti našich herců.

Posledním ze tří večerů bude Výprava v Národním divadle 22. listopadu, během níž si diváci prohlédnou budovu z netradiční perspektivy a setkají se s řadou významných postav, které ji během její historie oživovaly.

Autor: Jan Tošovský, Foto: Tereza Vlčková