21.08.2015

Nová krev na scénách Národního divadla

Nový umělecký ředitel Činohry Daniel Špinar v konkursu zvítězil s konceptem Nová krev. Krev je životadárná tekutina – a samotné slovo najdeme v řadě spojení. Nechme teď raději stranou ty, kteří nám pijí krev a pouštějí nám žilou, nebo jsou schopni se do krve pohádat, případně chvíle, kdy by se v nás krve nedořezal, a mysleme spíš na to, co nám vlévá krev do žil. Představme si, že přichází čerstvá krev, která by pro divadlo klidně vykrvácela – protože, jak známo, krev není voda. Ten název znamená víc než jen příchod nového vedení, je to i pokus dát divadlu nové impulsy. Při vědomí velké a zavazující tradice, ale i s ohledem na měnící se svět.

Pod hlavičkou Nové krve jsme pro vás připravili tři mimořádné večery, v nichž dáme návštěvníkům divadla nahlédnout na náš soubor a naše budovy z trochu jiné perspektivy. Půjde o akce neopakovatelné, jedinečné – a připravené právě jen pro ty, kteří se v daný večer rozhodnout ze všech míst, které kulturní mapa Prahy (a vlastně vůbec celé České republiky) nabízí, dát přednost právě a jen Národnímu divadlu.

Nejprve vás pozveme do Stavovského divadla, kde se v neděli 11. října od 18 hodin uskuteční Zábor. Věděli jste, že čeští herci v roce 1920 zabrali dnešní Stavovské divadlo německým hercům, kteří ho měli v té době v pronájmu? Pokusíme se rekonstruovat, jak asi takové „zabrání“ mohlo vypadat. Necháme vás nahlédnout na zkoušku, kde bude německý režisér Karl Gut nacvičovat novou komedii s německou herečkou Johannou von Pidermann. Potkáte se s tehdejším ředitelem Národního divadla a dozvíte se, proč už T. G. Masaryk nikdy nevstoupil do Národního. Dostanete se do hlediště Stavovského cestou, kterou jste možná nikdy nešli, a uvidíte místa, kam se běžný divák nikdy nedostane.

O pár neděl později, v neděli 1. listopadu, tentokrát v 19 hodin, se stanete prominentními hosty na Šarádě uspořádané u příležitosti slavnostního otevření Nové scény v roce 1983. Nebude chybět návštěva z míst nejvyšších(možná přímo prezidentská!) – a kopec „dobré zábavy“. V průběhu galavečera dojde i na prohlídku budovy významného architekta Karla Pragera. Pod vedením moderátorů večera Martiny Preissové a Davida Matáska zjistíte, jak nekonečné jsou dovednosti našich herců.

Na Výpravu vás pozveme v neděli 22. listopadu – a to do naší budovy nejvýznamnější. První skupiny vyrazí na cestu v 17 hodin, poslední před půl osmou. Vedoucí jednotlivých skupin vás vezmou na místa, kde jste možná byli (například základní kameny), u nichž jste ale jistě některé věci nezažili (například hádku Františka Palackého a Karla Sladkovského o tom, kdo na ně poklepe). Setkáte se s významnými českými autorkami na jejich tiskové konferenci, vysvětlíme vám okolnosti onoho velkého požáru, dozvíte se, čemu se na konci života věnoval architekt Zítek... To vše v podání nejvýznačnějších stálic Národního divadla: Ivy Janžurové, Jany Preissové, Taťány Medvecké, Jany Bouškové, Johanny Tesařové, Václava Postráneckého, Františka Němce, Aloise Švehlíka, Jiřího Štěpničky a dalších. Na samém konci si můžete vyzkoušet, jaké to je, postavit se na jeviště Národního divadla...

Autor: Marta Ljubková, Foto: Jaroslav Šimandl