13.01.2015

Scénický večer k poctě sebeupálení Jana Palacha na Nové scéně

Letos uplyne 46 let od tragického sebeupálení Jana Palacha. Národní divadlo si v den výročí 16. ledna, stejně jako většina národa, připomene jeho odkaz a to scénickým večerem s názvem 1969 – DOBA LEDOVÁ, který se uskuteční od 19 hodin na Nové scéně. Během večera zazní úryvky z vyšetřovacích spisů lidí, jejichž život byl Palachovým činem značně ovlivněn – dopis Luďka Pachmana, šachového velmistra, zatčeného a mučeného StB, agenta Sýkory či Olbrama Zoubka, autora Palachovy posmrtné masky a jeho náhrobku. Z vybraných materiálů budou číst Igor Bareš, Radúz Mácha a Saša Rašilov.

Diváci budou mít dále možnost zhlédnout filmovou esej Stanislava Miloty s názvem Jan '69 či výtvarné reflexe Jiřího Sozanského. Součástí večera bude rovněž diskuze s pamětníky tehdejších událostí Vlastou Chramostovou, Stanislavem Milotou, Pavlem Kohoutem a Olbramem Zoubkem. Diskuzi bude moderovat PhDr. Petr Koura.

Celému scénickému večeru bude předcházet slavnostní odhalení ledové sochy autora Miroslava Pošvice. Vernisáž se uskuteční 16. ledna od 18:00 v areálu Muzea Kampa. Autor svůj ledový objekt nazval „Citovec". Proč právě takový název? „Osud a fatální čin člověka, který musel být v první řadě "citovcem". Jemná, senzitivní duše v sevření mrazivého chladu doby. Historické souvislosti a reálie všichni známe. A co ještě můžeme s odkazem Jana Palacha získat? Snad jenom uvědomování si důležitosti osobní citlivosti ke všemu kolem nás. K lidem, společnosti a tomu, co se kolem nás děje. Někdy se nám může zdát, že se pozvolna "nápadně vytrácí" z našich životů a slábne. Možná, snad, tak trochu… ? Ale všude kolem nás je prostor, v němž vzniká nová citlivost a my bychom neměli být jenom její součástí, ale jejím zdrojem!" vysvětluje svůj záměr autor sochy Miroslav Pošvic.

Foto: Miroslav Pošvic