13.11.2014

Ariane Mnouchkinová: 1789 aneb DOKONALÉ ŠTĚSTÍ

Pan A: Co že se to přesně stalo v roce 1789?
Paní B: Byla nějaká revoluce!
Paní C: Nesmysl! Revoluce byla v roce 1989.
Paní B: To byla nějaká jiná, ne?
Pan A: Byla jiná, ale taky důležitá.
Paní C: A co ta v roce 1848?

Zkoušíme inscenaci 1789 aneb Dokonalé štěstí – kapesního průvodce revolucí monumentálních rozměrů. Bojíte se dějin? Přijďte do divadla! Milujete dějiny? Přijďte tam též.

Inscenace, na jejímž počátku stál průlomový text francouzské režisérky Ariane Mnouchkinové z roku 1970, nás vede ke grandiózní koláži plné kejklířů, zpěvů, bubenických čísel a fantastických hereckých výkonů. Kolik je revolucí a která je ta nejdůležitější? Bylo jich mraky – a proto vzniká tahle „anatomie revoluce“ – kaleidoskop možného i nemožného, a to vše na jevišti historické budovy Národního divadla.

Pod vedením režiséra Vladimíra Morávka se (nejen!) na scéně odehraje řada výjevů, které mohou připomínat třeba tu velkou francouzskou bouři, na jejímž konci stála deklarace práv člověka a občana. Možná si vzpomenete i na převrat, který tak zásadně ovlivnil naše moderní dějiny, ale může vám to připomínat i vaše každodenní „malé“ revoluce, jejichž dosah nedokážeme nikdo nikdy odhadnout.

Marketingový specialista Jack Trout prohlásil, že jediné revoluce, které lze předpovědět, jsou ty, které již začaly. V tom smyslu se velice podobají divadlu – můžeme si představovat leccos, teprve když probíhá, víme, jestli je to událost. Nicméně už v tuhle chvíli se dá říct, že celý tým pracující na inscenaci 1789 se snaží ze všech sil. A zazní samozřejmě i Marseillaisa. Česky!

Autor: Marta Ljubková