13.02.2014

Roman Sikora: Snídaně s Leviathanem

Vítejte na ranní návštěvě v paláci nejmocnější bytosti světa. Vítejte u Leviathana. Vzdejte hold vrtkavé štěstěně, díky níž jste byli právě vy pozváni. Pokloňte se před štědrostí, jíž vás velký Leviathan hodlá zahrnout, a děkujte za dary, které si odsud odnesete. Spolu s vámi se této životní pocty dnes dostalo již jen pěti lidem na zemi. Seznamte se s nimi a dávejte dobrý pozor, protože nic není zadarmo a vaše chvíle může přijít kdykoli.

Původně rozhlasová hra enfant terrible české dramatiky Romana Sikory testuje a zkouší lokální lidské povahy tváří v tvář drtivé globální moci nejbohatšího podnikatele planety. Tento Leviathan snídá míchaná euroatlantická vejce jinochů na pokraji dospělosti a prostřednictvím Komorníka komunikuje se svými hosty. Jako nejmocnější bytost světa má také vytříbený smysl pro humor a pakliže ho některý z hostí pěkně pobaví, je ochoten splnit jeho/její touhy.
„Leviathan je monstrum, které podřizuje lidi svému provozu, přetváří je a přizpůsobuje je požadavkům svého růstu, tj. devastujícího bujení.“ Karel Kosík: Demokracie a mýtus o jeskyni.

Hrají: Saša Rašilov, Petr Pelzer, Miluše Šplechtová, David Matásek, Julie Goetzová j.h., Václav Hanzl j.h.
Režie: Jiří Honzírek
Dramaturgie: Jan Tošovský
Výprava: Anna Solilová

Uvádíme 4., 5. a 6. března 2014 ve foyer Nové scény

Foto: Hana Smejkalová