12.03.2017

Piš hru! aneb Noc autorů na Nové scéně

Píšou se hry? Píšou! V rámci dalšího večera cyklu Nové krve Vám představíme ukázky vybraných her, které se loni dostaly do finále Anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru (vyhlášenou agenturou Aura-Pont a Činohrou Národního divadla). Jevištní koláž, jejíž nedílnou součást budou tvořit i výsledky dílny tvůrčího psaní, kterou v rámci ND vede dramaturgyně, dramatička a scenáristka Markéta Bidlasová, připraví studenti režie a dramaturgie pražské DAMU. Součástí večera bude i malé hudební překvapení!

Tolik mladých talentů naráz už jste dlouho neviděli!

Národní divadlo a Agentura Aura-Pont pořádají sedmý ročník Noci autorů. Studenti režie a dramaturgie DAMU Nina Jacques, Aminata Keita, Viktorie Vášová a Jaroslav Jurečka představí divákům v rámci dalšího večera Nové krve – společně s herci Činohry ND – inscenovaná čtení finálových textů Anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru za rok 2016, která vznikla v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka.

Do dramatické soutěže se každý rok přihlásí několik desítek autorů s novými dramatickými texty – v loňském roce to bylo například 49 původních her. Jen nepatrný zlomek ze všech her ovšem dospěje do stádia jevištní realizace. Činohra ND se snaží systematicky vyhledávat nové texty i autory, a tak se tento večer, v němž hlavní pozornost patří právě novým českým hrám, koná opět na jevišti Nové scény, kde také před sedmi lety vznikla. Uvidíte ukázky ze dvou nejvýše oceněných textů loňského ročníku, ale také ochutnávku z dramatických pokusů účastníků kurzu tvůrčího psaní „Piš hru!“ pod vedením Markéty Bidlasové.


Jakub Vilímek: Pas de deux
účinkují: Pavlína Štorková, Patrik Děrgel a Matyáš Řezníček

Hynek Skoták: Želvuška
účinkují: Jiří Suchý z Tábora, Filip Rajmont, Filip Kaňkovský, Eva Salzmannová a Alena Štréblová

Foto: Bára Prášilová