1.10.2016

Pražské křižovatky - mezinárodní divadelní festival na Nové scéně

Národní divadlo si v říjnu 2016 připomene památku Václava Havla a jeho nedožitých 80. narozenin nultým ročníkem nově vznikajícího divadelního festivalu.

Festival „Pražské křižovatky“ s podtitulem: To Havel With Love zahájíme v úterý 4. 10. 2016 v 17:00 na piazzetě ND odhalením výtvarné instalace akademického sochaře Kurta Gebauera, který ve veřejném prostoru složí poctu prvnímu polistopadovému prezidentovi. Piazzetu ozdobí i „prezidentský automobil“, který pro slavnostní příležitost zapůjčí ze svého depozitáře Národní technické muzeum.

Divadelní program má dvě části. Ve všední dny Nová scéna divákům nabídne hostování zahraničních divadelních souborů z Ukrajiny, Ruska a Běloruska, které divadelní tvorbou bojují ve svých zemích za svobodu. Víkend pak bude patřit maratonu havlovských inscenací z celé republiky.

Součástí doprovodného programu budou projekce novoročních projevů Václava Havla z archivu České televize, série fotografií Bohdana Holomíčka a Oldřicha Škáchy. Nová scéna nabídne besedy se zajímavými hosty. Exkluzivně vystoupí nositelka Nobelovy ceny za literaturu (2015) disidentka Světlana Alexijevičová. Součástí doprovodného programu jsou i oslavy 25. výročí organizace Amnesty International.

Záštitu festivalu poskytli předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, ministr kultury ČR Daniel Herman, primátorka hl. města Prahy Adriana Krnáčová a Dagmar Havlová.

V rámci projektu Zóny konfliktu Unie evropských divadel, s podporou programu Kreativní Evropa Evropské unie. Mediálním partnerem projektu jsou Lidové noviny.

Program si můžete prohlédnout na oficiálním webu festivalu.

Foto: Studio Najbrt