4.09.2016

Pražské křižovatky - To Havel With Love

Národní divadlo si v říjnu 2016 připomene památku Václava Havla a jeho nedožitých 80. narozenin nultým ročníkem nově vznikajícího divadelního festivalu. Dílo Václava Havla i jeho aktivity na poli lidských práv, nejdříve v opozici a pak i jeho činnost politická, v sobě vždy spojovalo angažovanost intelektuála s humanismem umělce. Jako umělec nedokázal nebýt angažovaný společensky a totalita z jeho angažmá udělala politikum a z něj posléze politika. Politika, který ale ani v nejvyš- ších společenských sférách nepřestal být snílkem a vi- zionářem. Připomenout tuto významnou českou osobnost skutečně světových rozměrů chce festival Pražské křižovatky s podtitulem: To Havel With Love.

Macbetha otevírají čarodějnice slovy: „Zlo je dobré, dobro zlé. Smrdutou mhou se povezem.“ Tomu se dá rozumět i dnes: hodnoty nezpochybnitelné, pravda a láska, jsou vysmívány, vidíme snahu posunovat naše duchovní hranice směrem, o kterém jsme byli přesvědčeni, že je opuštěn navždy, jinde jsou překreslovány hranice zeměpisné. To vše je zahalováno mlhou dezinformací, polopravd i lží. Taková je naše současnost. Těžká doba, řekli bychom. Proto je dobré připomenout Václava Havla. Umělce, intelektuála a politika, který se jako básník, v dobách jistě ne jednoduchých, vysmíval smrdutým mlhám frází a morálního relativismu. Jako intelektuál a posléze politik se snažil rozlišit dobro od zla a za svým poznáním dobra pak stál. Festival je svátek a oslava. V obém je trochu posvátnosti a dost veselí. Takový by měl být i festival Pražské křižovatky: trochu slavnostní a hodně veselý, aby oslavil člověka, který svítil na cestu. Všem mlhám navzdory.

- Michal Dočekal, ředitel Činohry ND -

Záštitu festivalu poskytli předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, ministr kultury ČR Daniel Herman, primátorka hl. města Prahy Adriana Krnáčová a Dagmar Havlová. V rámci projektu Zóny konfliktu Unie evropských divadel, s podporou programu Kreativní Evropa Evropské unie. Mediálním partnerem projektu jsou Lidové noviny.

Foto: Studi Najbrt