28.03.2016

The Tap Tap chystá Nefňuku na Nové scéně

Kapela The Tap Tap připravuje pro Novou scénu Národního divadla unikátní inscenaci, které nenajdete nikde jinde na světě. Hru s názvem Nefňuka (aneb podivuhodná dobrodružství Kristla Špána na souši i na moři) bude uvádět Nová scéna ND od 24. dubna tohoto roku.

Rozhýbou kulisy a loutky vlastními elektrickými vozíky – divadlo, které nemá ve světě obdoby.

Autorem scénáře je Jiří Ornest, který společně s Jakubem Macečkem hru i režíruje. Hudbu složil Jaroslav Svoboda (kapela Traband), scénu a loutky navrhl Petr Matásek. S námětem přišel kapelník The Tap Tap Šimon Ornest.

Kde jste se k námětu na Nefňuku dostal?
Nefňuka je hra, která vznikla na motivy známé knihy Jesus Betz francouzských autorů Freda Bernarda a FranÇoise Roca. O knížce jsem se dozvěděl zhruba před pěti lety od skvělého herce a komika Tondy Novotného. Náhodou jsem se s ním potkal na pivu a on mi vyprávěl, že podle této předlohy připravuje malé představení o klukovi, který se narodí bez rukou a nohou, prožije dobrodružství a najde velkou lásku. Vyprávěl mi příběh podrobněji s tím, že on hraje tátu, který si pořád stěžuje a lamentuje, a na hlavní roli syna si připravuje loutku, se kterou hraje také on. Tento úsporný model se mi hned zalíbil a také nás hned společně napadlo, že by bylo zajímavé do představení zapojit The Tap Tap jako kapelu lidí s handicapem.

V čem bude tato hra unikátní?
Asi hlavně nápadem, na který jsme přišli s naším výtvarníkem Honzou Augustou. Jde o zapojení elektrických vozíků členů The Tap Tap do pohybu kulis a loutek. Využijeme tak jejich kompenzační pomůcky jako silné stroje, které jejich majitelé budou obsluhovat stejně, jako když se na nich v běžném životě pohybují.

Jak to bude fungovat?
Vozíky budou fungovat jako zpřevodované motory, jejichž prostřednictvím budou loutky a kulisy ovládány. V současné době spolupracujeme s dílnami Východočeského divadla v Pardubicích na výrobě speciálních kulis a s divadlem Drak na výrobě loutek.

V Nefňukovi tedy bude účinkovat celá kapela?
Ano, The Tap Tap budou zajišťovat kompletní hudební doprovod hry a zároveň větší i drobnější role. Je to něco úplně nového a o hodně náročnějšího než běžný koncert…

Scénář ke hře napsal váš otec, který bude představení i režírovat, je to tak?
O tomto nápadu jsem jako úplně prvnímu vyprávěl právě tátovi (herec a režisér Jiří Ornest – pozn. red.) a jemu se to moc líbilo. Řekl, že by to rád režíroval. Po mnoha úskalích, včetně tátových velkých zdravotních komplikací, jsme finální podobu představení s písničkami od Jardy Svobody a scénografií od Petra Matáska dali dohromady a dohodli se na spolupráci s Novou scénou.

Máte s představením nějaké další plány?
Rozhodně! Chceme s ním cestovat po celé ČR i do zahraničí.

Přichází Nefňuka s nějakým posláním?
Nefňuka je příběh o klukovi s těžkým postižením, který je velmi odvážný a chytrý. Překoná spoustu překážek a zažije velká dobrodružství. Nakonec se šťastně zamiluje a stane se ředitelem vlastního cirkusu. Cílem představení je ukázat, že opravdu prohrává jen ten, kdo všechno vzdává předem. Stejně tak uvažujeme, pracujeme a vymýšlíme nové věci i v naší kapele. Když Rudolf Jedlička ústav a školy zakládal, řekl, že chce měnit pasivní příjemce sociálních dávek na daňové poplatníky. A o to my se celou dobu snažíme. Během 16 let existence jsme si poctivě prošlápnuli své místo v českém šoubyznysu a mnohokrát úspěšně reprezentovali ČR i v zahraničí. Za rok odehrajeme kolem 60 koncertů, a tak doufáme, že by z nás dnes měl pan Jedlička radost.

Foto: The Tap Tap