26.03.2016

Spiritistická seance, při níž se zjevují (nejen) noví autoři!

Agentura Aura-Pont a Národní divadlo pořádají šestý ročník Noci českých a slovenských autorů, která se v letošním roce vrací na jeviště Nové scény, kde také před šesti lety vznikla. Výrazné režisérské osobnosti představí divákům inscenovaná čtení finálových textů Anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru za rok 2015, kterou vyhlásila divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka.

Do dramatické soutěže se každý rok přihlásí několik desítek autorů s novými dramatickými texty. Jen nepatrný zlomek ze všech her ovšem dospěje do stádia jevištní realizace. Činohra ND se snaží systematicky vyhledávat nové texty i autory, a tak se tento večer, v němž hlavní pozornost patří právě novým českým a slovenským hrám, koná právě na jevišti Nové scény a Národní divadlo se zároveň stává spolupořadatelem dramatické soutěže. Formou scénických črt, respektive divadelních „návnad“ a ochutnávek, uvidíte dva nejzajímavější, nejzábavnější a nejvýše oceněné texty loňského ročníku.

Vítězný text autora Doda Gombára Peniaze je bravurní mnohovrstevnou existenciální mozaikou několika zdánlivě nesouvisejících příběhů o lidském míjení, které se však nakonec prolnou v jednom čase na stejném místě – v bance. Dvojice věčně zkouřených lůzrů se rozhodne za asistence svého hochštaplerského šéfa peněžní ústav přepadnout, z ciziny se navrátivší muž platonicky miluje úřednici banky, kde pracuje jako strážný, jeho matka si zase oblíbí muže, jenž hraje v pasáži před bankou na harmoniku, poněkud věkově nesourodá partnerská dvojice se rozejde těsně před svatbou, přestože partner byl v bance už vyřizovat půjčku. Jenže nakonec dojde v bankovním domě k poněkud chaotické střelbě. V režii Braňa Holička se představí Igor Orozovič, Filip Kaňkovský, Ondřej Pavelka, Pavel Batěk, Taťjana Medvecká, Pavlína Štorková, David Matásek, Saša Rašilov, Jana Pidrmanová a Tereza Vilišová.

Arizace Adama Votruby je velmi vtipná a překvapivá absurditka gogolovského střihu, která obrací na hlavu logiku nacistické propagandy. Na protektorátní velení města Brna dorazí inspekce, která kontroluje arizaci židovského majetku a zjistí, že nebyly arizovány židovské hřbitovy. Podle hesla „Na místo Židů Němci“ mají být odstraněny veškeré náhrobní kameny, mrtví vyházeni a vybraní němečtí obyvatelé dáni do hrobů po Židech. Při pohledu na prázdný hřbitov by si totiž nesvědomité občanstvo mohlo pomyslet ledasco. Tím ale celá tragikomická historka teprve začíná. V režii Daniela Špinara uvidíte Lucii Polišenskou, Jana Bidlase a Filipa Rajmonta.

Součástí večera bude vyhlášení textů, které v roce 2016 postupují do finále i prezentace dalších oceněných her. Samotné vyhlašování bude koncipováno jako tajemná spiritistická seance, při níž námi velmi pečlivě vybrané médium vyvolá na jeviště nejen finálové texty, ale možná i ducha jednoho velmi známého českého (samozřejmě mrtvého!) autora.

Pokud máte pro strach uděláno, a přítomnost mrtvých (ale i živých!) autorů vás nikterak neděsí, přijďte v pondělí 4. dubna v 19:00 na Novou scénu!

Autor: Ilona Smejkalová, Foto: Hana Smejkalová