26.02.2016

Noc českých a slovenských autorů na Nové scéně

Agentura Aura-Pont a Národní divadlo pořádají šestý ročník Noci českých a slovenských autorů, která se v letošním roce vrací na jeviště Nové scény Národního divadla, kde také před šesti lety vznikla. Výrazné režisérské osobnosti představí divákům inscenovaná čtení finálových textů Anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru za rok 2015, kterou vyhlásila divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka.

Do dramatické soutěže se každý rok přihlásí několik desítek autorů s novými dramatickými texty – v loňském roce to bylo například padesát sedm původních her! Jen nepatrný zlomek ze všech her ovšem dospěje do stádia jevištní realizace. Činohra ND se snaží systematicky vyhledávat nové texty i autory, a tak se tento večer, v němž hlavní pozornost patří právě novým českým a slovenským hrám, koná právě na jevišti Nové scény a Národní divadlo se zároveň stává spolupořadatelem dramatické soutěže. Formou scénických črt, respektive divadelních „návnad“ a ochutnávek, uvidíte dva nejzajímavější, nejzábavnější a nejvýše oceněné texty loňského ročníku.

Vítězný text autora Doda Gombára Peniaze je bravurní mnohovrstevnou existenciální mozaikou několika zdánlivě nesouvisejících příběhů o lidském míjení, které se však nakonec prolnou v jednom čase na stejném místě, v bance. Dvojice věčně zkouřených lůzrů se rozhodne za asistence svého hochštaplerského šéfa peněžní ústav přepadnout, z ciziny se navrátivší muž platonicky miluje úřednici banky, kde pracuje jako strážný, jeho matka si zase oblíbí muže, jenž hraje v pasáži před bankou na harmoniku, poněkud věkově nesourodá partnerská dvojice se rozejde těsně před svatbou, přestože partner byl v bance už vyřizovat půjčku. Jenže nakonec dojde v bankovním domě k poněkud chaotické střelbě. Režie Braňo Holiček.

Arizace Adama Votruby je velmi vtipná a překvapivá absurditka gogolovského střihu, která obrací na hlavu logiku nacistické propagandy. Na protektorátní velení města Brna dorazí inspekce, která kontroluje arizaci židovského majetku a zjistí, že nebyly arizovány židovské hřbitovy. Podle hesla „Na místo Židů Němci“ mají být odstraněny veškeré náhrobní kameny, mrtví vyházeni a vybraní němečtí obyvatelé dáni do hrobů po Židech. Při pohledu na prázdný hřbitov by si totiž nesvědomité občanstvo mohlo pomyslet ledasco. Tím ale celá tragikomická historka teprve začíná. Režie Daniel Špinar.

Součástí večera bude vyhlášení textů, které v roce 2016 postupují do finále, i prezentace dalších oceněných her. Režisérem celé Noci autorů bude umělecký ředitel Činohry ND Daniel Špinar.

Přijďte podpořit úspěšné dramatiky a jejich nové texty v pondělí 4. dubna, kdy na Nové scéně proběhne premiéra tohoto výjimečného projektu! Těšíme se na vás!