17.12.2015

Caryl Churchillová: LÁSKA A INFORMACE

Informace můžou zničit lásku. Informace můžou změnit lásku v nenávist. Informace a láska nejdou dohromady. Bez informací nemůže být láska. Láska je výměna informací. Láska je informace.

Premiéra nové inscenace Petry Tejnorové 5. února 2016 na Nové scéně.

Variace na tyto a podobné motivy tvoří výchozí inspiraci 49 situací, z nichž je složena jedna z nejnovějších her první dámy současného britského dramatu, letos sedmasedmdesátileté Caryl Churchillové. Hra měla světovou premiéru v londýnském Royal Court Theatre v roce 2012 a setkala se s velkým úspěchem u veřejnosti i kritiky. Sedm kapitol po sedmi výjevech podává pitoreskní obraz současného světa, v němž se informace stává bohem i prokletím, ovlivňuje a narušuje lidské vztahy, a pokud se jí příliš oddáme, může nás dovést k citovému vyprázdnění a cynismu, či naopak k depresi a šílenství.

Na Nové scéně ND se režie této podivně matoucí a zároveň vzrušující hry ujme pozoruhodná režisérka Petra Tejnorová. Její inscenace (z nejnovějších jmenujme třeba Nevinu nebo úplně čerstvě Nicka) získaly řadu ocenění na domácí i zahraniční půdě. Systematicky v nich prozkoumává možnosti spojení divadla s dalšími audiovizuálními technikami, jako je live-cinema či rozhlasová hra, a rozvíjí specifický druh poetiky, v němž se mísí hyperrealismus s nadsázkou a ironií. Ve své generaci patří bezpochyby k nejoriginálnějším tvůrcům.

V inscenaci Lásky a informací se Petra Tejnorová spolu s výtvarníkem Antonínem Šilarem a dramaturgem Janem Tošovským rozhodla vzdát hold žánru mysteriózní detektivky, jemuž vévodí slavné Lynchovy Twin Peaks, ale v němž i v poslední době vznikla kvalitní a právem oceňovaná díla jako americký True Detective či švédsko-dánský Most (Bron/Broen). Tato inspirace se projeví jak ve vizualitě inscenace, tak i v samotné práci s textem a inscenačním přístupu, kdy se divák stane svědkem zvláštního vyšetřování, pátrání po stále unikající a v posledku nikdy nepoznatelné pravdě.

Petra Tejnorová si k inscenaci přivedla svůj tým. Hudbu vytvoří Jiří Konvalinka, pohybovou spolupráci obstará Jaro Viňarský. Diváci se mohou těšit na herecké výkony Evy Salzmannové, Davida Matáska, Pavly Beretové, Saši Rašilova, Terezy Vilišové, Lucie Polišenské, Filipa Kaňkovského a hostů Petra Vančury a Pavla Smolárika.