8.01.2015

Martin Beck dokumentuje sezonu 2014 / 2015

Díky štědrému finančnímu daru miliardáře a filantropa Mgr. Karla Janečka a jeho nadace, dokumentuje tuto činoherní divadelní sezónu v ND umělecký fotograf Martin Beck. Narodil 4. 7. 1978 v Pardubicích, kde vystudoval SPŠPT, a Konzervatoř v Praze. Již během studií byl přijat do ansáblu opery Národního divadla. Profesionálním fotografem je od r. 2002.

Martin Beck není pro naše činoherce někým neznámým, neboť právě zde, na prknech ND, začal před 11 lety uskutečňovat svůj fotografický projekt „Jak mám bavit svět“ (více na www.martinbeck.cz), kdy klasickým způsobem na kinofilm zaznamenával osobnosti českého divadla, podobně jako tomu bylo kdysi kupříkladu v ateliéru Langhans. S tím rozdílem, že tam se tehdy naši přední umělci do svých rolí pouze „stylizovali“, kdež to zde M. Beck, jako operní pěvec znalý zákulisí divadla a prakticky jejich kolega, ví, kdy si může dotyčné umělce dovolit oslovit, a s pomocí divadelního světla během 2 minut zvěčnit jejich momentální vnitřní stav. Neboť je kladen důraz především na roli, a až v druhém plánu jde o samotnou osobu portrétovaného herce nebo herečky. Ten umocňuje i fakt, že fotografie vznikají před, během nebo po skončení představení přímo v jeho zákulisí...

Právě na tento projekt chce nyní autor navázat, pravda, dnes již s černým pozadím a s pomocí jednoho ateliérového záblesku, ale stále zcela klasickým způsobem, ručním zpracováním fotografií v temné komoře a zcela bez jakéhokoli zásahu digitální technologie.

Foto: Martin Beck