20.12.2014

Činohru Národního divadla povede Daniel Špinar

Ředitel Národního divadla doc. Jan Burian se v sobotu 20. prosince 2014 rozhodl jmenovat, na základě uzavřeného výběrového řízení, Daniela Špinara novým uměleckým ředitelem činoherního souboru.

Po celodenním jednání doporučila řediteli Daniela Špinara odborná komise. „Všichni kandidáti nám osobně představili a upřesnili své koncepce. Po podrobné rozpravě a zvážení všech aspektů doporučujeme výraznou většinou hlasů jako nejvhodnějšího kandidáta Daniela Špinara, “ říká předseda komise a Garanční rady ND, rektor AMU doc. Jan Hančil.

„Těší mne, že o pozici uměleckých šéfů měly zájem výrazné osobnosti českého i světového divadla,“ prozrazuje Jan Burian. „V průběhu několika měsíců jsem s odborníky konzultoval jména potenciálních kandidátů, které jsem pro výběrové řízení oslovil. S každým jsem se opakovaně sešel a poskytl informace nezbytné pro vypracování koncepce. Uchazeči své projekty následně představili konkurzním komisím,“ popisuje průběh půlročního konkurzu.

„Dnešní jednání bylo poměrně náročné, protože všechny prezentované koncepce byly velmi dobře zpracované. Jak umělecky, tak osobnostně šlo o kvalitní kandidáty. Proto byla nezbytná podrobná rozprava. Vítězný kandidát byl zvolen přesvědčivou většinou hlasů komise,“ dodává Hančil.

O post uměleckého ředitele Činohry se dále ucházeli: David Drábek, umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové a umělecký šéf Komorní scény Aréna Ostrava Ivan Krejčí.

Činoherní komise byla složená ze členů Garanční rady Národního divadla (senátor Parlamentu České republiky Jiří Šesták,ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková, dramatik Milan Uhde, rektor AMU Jan Hančil), doplnili ji režiséři Miroslav Krobot a Hana Burešová, umělecká šéfka Divadla v Dlouhé. Jako zástupkyně uměleckého souboru byla svými kolegy do komise zvolena herečka Eva Salzmannová.

Umělecký ředitel Činohry nastoupí do úvazku 1. ledna 2015 a jeho pětileté funkční období začne od sezony 2015/2016.

„Gratuluji Danovi Špinarovi. Přeju hodně energie, nápadů a štěstí v realizaci koncepce,“ vzkazuje vítězi stávající umělecký šéf činoherního souboru Michal Dočekal. „Poráženým vzdávám čest, protože není lehké se do takového soupeření vůbec vydat a odhodlat se k němu,“ dodává. Michal Dočekal bude od nové divadelní sezony odpovídat za provoz Stavovského divadla a Nové scény.

DANIEL ŠPINAR vystudoval nejprve herectví činoherního divadla na DAMU (1998-2004), kde absolvoval rolí Tima ve hře Marka Ravenhilla Polaroidy, za níž obdržel cenu Reflexu za nejlepší herecký výkon na studentském festivalu Zlomvaz. Poté pokračoval studiem režie činoherního divadla na téže škole (2003-2008), jež zakončil inscenací vlastní dramatizace Dostojevského Bratrů Karamazových v Divadle Disk.

V Národním divadle se podílel se na projektu Bouda Bondy s inscenací Návštěva expertů (2007), dále zde režíroval Anglickou milenku Marguarete Durassové (2007, Divadlo Kolowrat), Být či nebýt Nicka Whitbyho (2010, Stavovské divadlo) či Ze života hmyzu (2014, Národní divadlo). Ve čtvrtek měla v jeho režii premiéru inscenace Othello, benátský mouřenín ve Stavovském divadle.

Od sezony 2014/2015 je v Národním divadle ve stálém angažmá jako kmenový režisér.

Kompletní profil zde.

Foto: Jakub Fulín