15.10.2014

Činohra Národního divadla dobývá budapešťský Vígszínház

Hned tři dny po úspěšné premiéře Michala Dočekala, který v budapešťském Vígszínházu režíroval Bulgakovova Mistra Markétku, bude jeviště toho významného maďarského divadla patřit opět umělcům české první scény. Dnes večer totiž uvedou premiéru inscenace Roberta Wilsona 1914 v prvním z koprodukčních divadel. Na konci října naváže premiéra také ve druhém koprodukčním divadle – a sice ve Slovenském národním divadle v Bratislavě.

V tuto chvíli probíhají na jevišti zkoušky, fokusují se světla, připravují titulky a dolaďují zkrátka všechny detaily, kterými jsou Wilsonovy inscenace známé, a to vše za dozoru jeho asistentky Ann-Christin Rommen. Inscenace je v Budapešti na repertoáru ještě následující dva večery a následovat budou i další reprízy na jaře 2015.

Dnešní maďarská premiéra je považována za velkou událost a očekávají se významní hosté a osobnosti maďarského kulturního světa. V inscenaci totiž hraje i umělecká ředitelka divadla Enikö Eszenyi. Inscenace s podtitulem Divadelní pohlednice z pohnuté doby vznikla na základě spojení klíčového románu české literatury – Haškových Osudů dobrého vojáka Švejka a protiválečného opusu Karla Krause Poslední chvíle lidstva. Pod vedením Roberta Wilsona vznikl aktuální kabaret plný scénických obrazů, hudby a překvapivého humoru v podobenství nejen o roce 1914, ale hlavně o našem životě dnes, sto let po začátku hrozivé války, která ve skutečnosti odstartovala dvacáté století.

Zahraniční cesty této inscenace však v Bratislavě letos neskočí, v plánu je ještě reciproční hostování v srbském divadle Jugoslovensko Dramsko Pozorište v listopadu a účast na festivalu ve francouzské Remeši.

Autor: Kateřina Ondroušková