18.09.2013

MIKVE na zájezdě v Příbrami

Na prkna příbramského divadla poprvé v historii zavítají herečky Činohry Národního divadla. Přivezou oblíbenou inscenaci hry izraelské autorky Hadar Galron MIKVE. Ve čtvrtek 19. 9. od 19:00 v Divadle A. Dvořáka vystoupí: Iva Janžurová, Taťjana Medvecká, Jana Boušková, Vanda Hybnerová, Eva Salzmannová, Antonie Talacková, Jana Pidrmanová a Marie Poulová.

Mikve – prostor rituální lázně, v níž se věřící židovské ženy pravidelně očišťují – se ve hře současné izraelské dramatičky Hadar Galron stává místem střetu různých přístupů k víře i k životu. Do ortodoxní komunity přichází Šira, nová lázeňská, před níž se pozvolna rozkrývají osudy místních žen – dramata, o nichž všichni vědí, ale nikdo o nich nemluví. Ve své snaze pomoci naráží empatická, ale přitom razantní Šira na bariéru náboženských pravidel i lidských předsudků. Ženská komunita, stmelená léta kolem lázeňské Šošany, Širu nejprve odmítá, brání se novému pohledu i nabízeným řešením, aby se posléze v dramatickém závěru ženy pokusily vzepřít svazujícím pravidlům svého společenství.

Na pozadí tradičního židovského rituálu otevírá tato současná hra téma postavení žen ve společnosti, vztahu ortodoxní komunity k běžnému životu, především ale nabízí vynikající herecké příležitosti prostřednictvím psychologicky bohatých postav a jejich dramatických osudů.

Autor: Kateřina Vorudová, Foto: Bohdan Holomíček