3.11.2011

MŮJ SOUSED, MŮJ NEPŘÍTEL / SCHAUSPIELHAUS GRAZ: BOAT PEOPLE

V prvních prosincových dnech proběhne v Praze společný workshop činohry ND a rakouského divadla Schauspielhaus Graz v rámci projektu Emergency Entrance / Nouzový vchod. Výchozím bodem rakouského příspěvku do projektu s názvem Boat People se staly lidské tragédie, které se odehrávají na vnějších hranicích Evropy. Již od roku 2009 - s prvními dramatickými smrtelnými případy na člunech u Malty a Lampedusy – se problematika evropské uprchlické a bezpečnostní politiky vrátila do centra pozornosti. Čtyři herci a režisérka se propracovávali osudnými zprávami, dokumenty o příčinách k útěku a schengenskými předpisy. Odcestovali na Lampedusu a setkali se s uprchlíky, lékaři, obyvateli ostrova, politiky, představiteli pořádkových sil a zjistili následující: Vše je pravda, ale všechno je také úplně jinak. Boat People ukazují tuto dvojí cestu: mezi studií a realitou, věděním a zlostí, rozhořčením a postižením. Večer bude kombinován s českou inscenací Můj soused, můj nepřítel. Je příznačné, že tématem české inscenace se stala problematika Romů. Aniž si by inscenace Můj soused, můj nepřítel kladla za cíl cokoli vyřešit, chápou ji její tvůrci jako zásadní a inspirativní zdroj dramatického napětí, na jehož platformě je možné nahlížet nejprovokativnější otázky, související s českou národní mentalitou. Inscenace pracuje s prvky dokumentárního divadla, a pokud jste ji již v září viděli, neváhejte přijít na některou z repríz v prosinci, neboť její podoba by se měla částečně měnit s ohledem na nejaktuálnější procesy a události související s Romy a naším vztahem k nim.

V české části v režii V. Čermákové hrají: David Matásek, Vojtěch Lavička j. h., David Tišer j. h., Daniela Voráčková j. h. a Ladislav Goral j. h.

V rakouské části pod vedení režisérky Christine Eder hrají: Marion Reiser, Franz Solar a Jan Thümer

Prezentace společného workshopu – simultánně tlumočená do sluchátek – proběhne 7. 12. 2011 v 19 hodin v Ateliéru ND na Anenském náměstí.

Inscenaci Můj soused, můj nepřítel uvedeme naposledy 9. prosince v 18 a 21 hod.Autor: Kateřina Ondroušková, Foto: Jiří N. Jelínek