22.05.2012

Dramaturgický plán na příští sezonu

Těšíte se na naši příští sezonu? Rozklikněte článek a zjistíte, co pro vás připravujeme...

Molière
PÁN Z PRASEČKOVA

Režie: Hana Burešová
Dramaturgie: Štěpán Otčenášek, Iva Klestilová
Premiéra: 22. a 23. listopadu 2012 ve Stavovském divadle

Pána z Prasečkova napsal Molière pro královské slavnosti v Chambord v roce 1669, jako komedii – balet v próze. Autorem hudby byl Jean – Baptista Lully. I v této komedii vytvořil Molière živý typ přihlouplého, pošlechtěného měšťana, který touží po společenském vzestupu. Ten mu má zajistit sňatek s Julií, dcerou významného šlechtice Oronta. Julie však miluje Erasta. Mladí milenci vymyslí plán, jak pána z Prasečkova před rodiči znemožnit. Lakota, intriky, ziskuchtivost, hloupost, pýcha a touha po dobrém společenském postavení, jsou témata, která hýbala společností nejen v době, kdy Moliére Pána z Prasečkova psal, ale i dnes. Autor hudby Vít Zouhar, bude vycházet z hudebních motivů Jeana – Baptisty Lullyho. Součástí představení bude také malý orchestr. Režisérkou představení je Hana Burešová, která se specializuje na objevování her již pozapomenutých.


William Shakespeare
TROILUS A KRESSIDA

Režie: David Radok
Dramaturgie: Martin Urban
Premiéra: 6. a 7. prosince 2012 v Národním divadle
Shakespearova tragikomedie o světě, v němž se rozpadají všechny lidské ctnosti, hodnoty a city. Všechen smysl lidské existence uznávaný a vyznávaný se proměňuje v nesmysl. Jako by nikdo nevěděl proč, jako by nikdo nebyl schopen zastavit rozpad světa. Shakespearovo dílo nabývá dnes na nečekané síle a v Davidu Radokovi nachází vynikajícího tvůrce.

A. P. Čechov
STRÝČEK VÁŇA

Přeložil: Leoš Suchařípa
Režie: Michal Dočekal
Dramaturgie: Iva Klestilová
Premiéra: 14. a 15. března 2013 ve Stavovském divadle

Toužení, zklamání, naděje, zlost. Pocity, které provázejí člověka od chvíle, kdy si začne plně uvědomovat, že mu život protéká mezi prsty. Jsme znechucení světem, kde ve většině případů vládnou neschopní jedinci, kteří se obvykle nemohou pochlubit ničím jiným, než gloriolou úspěchu. A penězi. Právě ty jsou v dnešním světě, zdá se, nejdůležitější. Ideje a ideály zmizely. Čekáme. Na štěstí, na změnu, na smrt. A doufáme, že nakonec zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí. To platilo před sto lety stejně, jako dnes.


Lenka Lagronová
Z PRACHU HVĚZD

Režie: Štěpán Pácl
Dramaturgie: Lenka Kolihová
Světová premiéra: 21. března 2013 v Divadle Kolowrat

Bilance života. Jak už to tak bývá – neradostná. Život v prachu. Nekonečné rozhovory s rodiči, se sestrami, se sebou. Co je smyslem života? Co jsem na cestě ztratila, o co jsem přišla, co mi vzali jiní? Proč to tak je? Co jsem udělala špatně? Nic a všechno. Co mi zůstalo? Samota. A láska. Vzpomínka na ni. Bolavá, velká, jediná. Ztracená v prachu hvězd.
Hra přední české dramatičky Lenky Lagronové v režii Štěpána Pácla.


J. A. Pitínský
RUKOPISY aneb Králodvorské a zelenohorské tajemství

Režie: J. A. Pitínský
Dramaturgie: Martin Urban
Světová premiéra: 5. a 6. dubna 2013 v Národním divadle
Inscenace vychází z jednotlivých rukopisných děl a sleduje současně osudy domnělých falsifikátorů, jakož i ozvěny rukopisů v českém divadle a literatuře. Je to dramatický příběh z Rukopisů i Rukopisů. Jde o díla, která se stala libo li kdy jakýmsi základem a také stigmatem českého písemnictví, duchovního i politického života. Úchvatná básnická díla a stejně úchvatný jejich příběh. Není jiné scény, která se v Čechách musí ujmout tohoto příběhu, než je právě ND.

Stefano Massini
OHLUŠUJÍCÍ PACH BÍLÉ

Přeložila: Kateřina Bohadlová
Režie: Lucie Bělohradská
Dramaturgie: Lenka Kolihová
Česká premiéra: 29. května 2013 v Divadle Kolowrat

Strohé bílé zdi pokoje v St. Paul, ústavu pro duševně choré. Společnost Vincentu Van Goghovi zde dělají pouze narcistický, nenáviděný doktor zlo, psychiatr Vernon-Lazar, k jehož vášním patří kromě mučení nebohého Vincenta šlechtění bílých sasanek, a dvojice říhajících a dosti tupých ošetřovatelů, Gustave a Roland. Jak se asi žije malíři v místě, kde neexistuje jiná barva než bílá?
Píše se rok 1889 a Vincent si nepřeje nic víc, než se dostat ven. První nadějí na záchranu je bratr Theo, který přijíždí na návštěvu a cestou vystřídá čtyři vlaky a jeden vůz. Není to však nic platné, protože je pouhou iluzí Vincentovy rozštěpené mysli. Po dramaticky vyhroceném napadení doktora Vernon-Lazara zbývá Vincentovi poslední naděje, s níž přichází laskavý a trpělivý doktor Peyron, hypnóza. Velmi poutavě a citlivě vystavěný text dokazuje, že za něho Stefano Massini dostal cenu Premio Pier Vittorio Tondelli 2005 právem. Hra kulminuje hned třikrát a třikrát zvedá čtenáře ze židle. Poprvé nečekaným zklamáním, podruhé ze strachu před nadcházejícím a nakonec z důvodu nechtěné rezignace.

Václav Havel
ZAHRADNÍ SLAVNOST

Režie: Dušan Pařízek
Dramaturgie: Daria Ullrichová
Premiéra: 13. a 14. června 2013 ve Stavovském divadle

Absurdní komedii o kariéristovi Hugo Pludkovi napsal Václav Havel před půl stoletím. Poprvé byla uvedena v roce 1963 v Divadle Na zábradlí, inscenovali ji dva velikáni českého divadelnictví Otomar Krejča a Jan Grossmann. O rok později zahájila svou pouť po světových jevištích. Dodnes zůstala aktuální, až nebezpečně živá. Příběh přizpůsobivého snaživce, který se prožvaní do lepší společnosti likvidátorů a zahajovačů a požadované mimikry dokáže přijmout tak dokonale, že ho ani vlastní rodiče nepoznávají, je velmi, velmi současný. Není to snad absurdní?