15.10.2011

Zkoušky inscenace Deváté srdce pohledem filmového scénáristy

Když přijde filmový scenárista na natáčení, do střižny, zvukového studia, nebo kamkoliv, kde nějakým způsobem vzniká film, nečeká ho tam - většinou - nic překvapivého. Něco jiného to ale je, když se filmový scenárista vydá na zkoušku do divadla. To pak - většinou - z překvapení nevyjde. Všechno začíná už atmosférou. Tam, kde je u filmu spousta lidí, překážejících předmětů a především hluk, je v divadle magická atmosféra, liduprázdno a především ticho. Takové ticho, že jsem se musel zeptat na vrátnici, jestli jsem přišel správně na zkoušku Devátého srdce. "Samozřejmě," odpověděla vrátná. "Copak nevidíte?" Neviděl jsem - tedy v první chvíli.

Potom se stalo nějaké kouzlo, skoro bych řekl filmové, a na prázdném jevišti se objevil principál loutkového divadla, jeho dcera Tončka, potulný student Martin a další postavy, z jejichž osudů se splétá děj zpola pohádkového, zpola hororového příběhu Devátého srdce. Nevadí, že herci zatím nemají kostýmy, místo vozu s loutkovým divadlem je na scéně jen oprýskaný praktikábl a vysoké sloupy zámecké síně jsou prozatím nahrazeny židlemi (každou jinou, jak rekvizitářům padly do ruky). Příběh se začne odvíjet, chvíli dokonce cválá jako splašený kůň - a tak když režisér Juraj Herz vstane od svého stolku a dostaví se na jeviště, aby si s herci vysvětlil, aranžmá následující scény, považuji to skoro za svatokrádež.

Divadlo je prostě pro filmaře samo o sobě kouzlem. A pohádkové divadlo dvojnásob. Proto, až se zdvihne 25. listopadu v 19:00 ve Stavovském divadle opona, začnou se na jevišti dít věci. A tím nemám na mysli jen to, že místo praktikáblu tam bude stát opravdový vůz s loutkovým divadlem, tam, kde jsou teď židle (každá jiná, jak rekvizitářům padly do ruky) se budou až k nebesům tyčit sloupy honosného vévodského zámku a princezna Adriena i dvorní astrolog hrabě Aldobrandini budou oblečeni do nádherných pohádkových kostýmů. Protože jsme v pohádce, také budou na scéně tu a tam mizet lidé, vznášet se předměty a obrovská kyvadla odměřovat čas do okamžiku, než tajemný přístroj vyrobí elixír života.
Nevěříte? Přijďte se podívat.

Autor: Jan Drbohlav, Foto: Hana Smejkalová