Kurz kritického psaní

16.04.2018

Dana Hlaváčová: L&I

Britská dramatička Caryl Churchillová ve svém díle pracuje s nezávazností v pojetí času, prostoru a dějství, čímž režii nabízí možnost, aby si s jednoznačností děje „hlavu nelámala“. Jedna z jejích nejnovějších her z roku 2012, Láska a informace, zrcadlí dnešní mezilidské vztahy. Chvílemi s velikou přesvědčivostí odráží i to, co se mohlo odehrát předešlý večer ve vaší kuchyni – jste připraveni? Pokud ano, ještě se ubezpečte o své odpočatosti a celkovém psychickém rozpoložení. Dostavit se na tuto hru unaven zvyšuje pravděpodobnost, že vás přívaly zdánlivě nesouvisejícího textu plného banalit ukolébají ke spánku (delší proluky ticha to také příliš nezachrání). Hra totiž svým zpracováním vyžaduje po divákovi, aby byl schopen vnímat plynutí i nesouvisejících pocitů, takže určité nároky bezpochyby klade.

Autor: Dana Hlaváčová
 
16.04.2018

Dana Hlaváčová: Maryša – neobměkčíš

Jan Mikulášek (režie) a Marek Cpin (scéna) svým pojetím Maryši dokázali zachovat původní podobu hry. Moderně propracovaná scéna atakuje smysly nejenom vizuálně – nadčasovými kostýmy, dřevěnou stěnou ohraničující jeviště, strohou barevností – ale i autentickým, byť ne folklorním zvukovým doprovodem. Divákovi dává možnost dost citelně prožít tragédii malé moravské vesničky z konce 19. století. Sňatek z donucení, zničený osud dvou mladých lidí, a především život bez možnosti o své lásce svobodně rozhodnout.

Autor: Dana Hlaváčová
 
16.04.2018

Dana Hlaváčová: Hořké déjà vu

Kvanta černého humoru, tragikomických chvil s kapkou ironie osudu a každodenní radosti i strasti takové normální irské rodinky – to je Noční sezóna, hra současné britské dramatičky Rebeccy Lenkiewicz, kterou v listopadu 2017 ve Stavovském divadle nastudoval režisér Daniel Špinar.

Autor: Dana Hlaváčová
 
16.04.2018

Dana Kloudová: Vědění a nevědění v netradiční divadelní formě

Symbolicky na sv. Valentýna se na Nové scéně ND uskutečnila derniéra inscenace Láska a informace. Vychází z textu jedné z nejnovějších her Caryl Churchill, britské autorky, která ani po mnoha letech působení na britské divadelní scéně nevyčerpala svůj tvůrčí potenciál a i tentokrát přišla s dramatem v netradiční podobě.

Autor: Dana Kloudová
 
16.04.2018

Dana Kloudová: Moderní genetika jako veselá cesta do pekel

Moderní výdobytky vědy doprovázející současnou zrychlenou dobu jsou zajisté velkými kroky pro lidstvo. Někdy ovšem mohou tyto kroky vést i opačným směrem, než bylo zamýšleno. Velkým překvapením inscenace Dotkni se vesmíru a pokračuj je fakt, že takový pochod nazad může být i velmi humorný.

Autor: Dana Kloudová
 
Stránka 1 z 3