1.11.2016

Listopad očima Daniela Špinara

Vážené divačky, vážení diváci, naši milí příznivci,
meteorologickému kalendáři vládne podzim, což je v Činohře vždy období premiér. Tu první v letošní sezoně máme za sebou – a jsme rádi, že se Vám Tři sestry ve Stavovském divadle líbí. Od listopadu budeme mít na repertoáru dvě novinky. Na samém počátku měsíce „pouštíme do světa“ inscenaci nové hry českého dramatika René Levínského.

Autor mnoha pseudonymů, dramatik s mimořádným smyslem pro humor a vyhrocenou situaci, mistr dlouhých dialogů a milovník netradičních prostředí, svou hru DOTKNI SE VESMÍRU A POKRAČUJ napsal přímo pro nás a naše herce. Nepůjde v ní o nic méně než o otázky po bytí člověka – autorský přístup však zaručuje podívanou zcela nekonvenční. Inscenací tohoto textu se na Nové scéně představí Jan Frič, režisér mladší generace, kterého oceňují jak kritici, tak diváci; věříme, že kombinace jmen Frič-Levínský přinese našemu „experimentálnímu“ prostoru hodně štěstí, a také nové diváky.

Nesmím zapomenout na Davida Matáska, který zde ztvárňuje hlavní roli namyšleného vědce Plánovského.

O pýchu ostatně půjde i v historické budově, kde nás čeká první uvedení dramatizace slavného románu Jane Austenové PÝCHA A PŘEDSUDEK. Ano, emblematický příběh o lásce, ale jaké úsilí to stojí, propracovat se k ní přes nánosy pýchy a předsudku! Veliké téma v mé režii a dramatizaci, v němž (kromě dalších zamilovaných) v hlavních rolích zazáří Magdaléna Borová a Pavel Batěk.

Vedle regulérních inscenací nás čekají i večery Nové krve. Letos jsme se přesunuli do horního foyer Nové scény, kde pro Vás v prostředí improvizované divadelní kavárny chystáme zážitky různého typu. V říjnu jsme si vyzkoušeli první SESTAVU, kabaretní pásmo písní, skečů a receptů na divadelní téma (jehož vylepšenou verzi právě teď připravujeme na prosinec). Tento měsíc přinášíme VOLNÝ STYL, nahlédnutí do oblíbené četby našich herců – tentokrát Davida Prachaře, Pavly Beretové a Saši Rašilova.

S dramaturgy sice právě dokončujeme seznam premiér na příští sezonu, přesto se snažíme myslet hlavně na to, co bude teď – vždyť v prosinci nás čeká další premiéra, pečení perníčků a zdobení vánočního divadelního stromku… Ale o tom zase příště. Teď je listopad, měsíc vesmíru a naplněné lásky.


Užijte si ho spolu s námi,

Daniel Špinar

Autor: Daniel Špinar, Foto: Jaroslav Šimandl