náměstíčko

1.04.2017

Dubnové náměstíčko

Po dvouměsíční rekonvalescenci se herec Karel Dobrý vrátil do role Veršinina ve Třech sestrách. Zraněná noha se mu zřejmě zahojila dobře, hned ve své úvodní scéně vyskočil na stůl bez sebemenšího zaváhání. Hlasitě si oddechli všichni na jevišti i v sále. // Jedním z nejaplaudovanějších čísel valentýnské Sestavy bylo vystoupení čerstvých otců a jejich přebalování miminek. Koncovku podcenil herec Patrik Děrgel, kterému (umělé) dítě v závěru upadlo. // Proběhla derniéra inscenace Zemětřesení v Londýně. Jediný, kdo si večer neužil, byl režisér Daniel Špinar, který polovinu prvního dějství řešil vykopnutý kabel a nefungující projekce. // Mezi prvními diváky inscenace Na moři, zírám nahoru byl autor Finegan Kruckemeyer osobně. Na rozdíl od všech ostatních neseděl v hledišti, ale u svého počítače v Tasmánii a sledoval herce přes skype. Ti měli naopak možnost celou dobu ve ztemnělém sále vidět obrazovku s jeho obličejem. Naštěstí se často smál – a na závěr i zatleskal. // Dramaturg Činohry Jan Tošovský oslavil významné životní jubilem. Na rozdíl od svého otce, ekonoma Činohry ND (který ještě významnější jubileum oslavil nedávno), nedonesl kolegům žádné chlebíčky. // Jiný dramaturg Činohry, Milan Šotek, se pustil do své další režie. Aby byla jeho nepřítomnost v divadle co nejkratší, vybral si k hostování úplně nejbližší divadelní budovu, Divadlo Viola. // V anketě portálu i-divadlo.cz se stala Činohra ND druhým nejoblíbenějším souborem v zemi. Děkujeme!

 
4.03.2017

Březnové náměstíčko

Herečka Jana Pidrmanová porodila dceru Sáru. Její kabaretní song Jsem těhotná tak definitivně pozbyl smyslu a čeká na další interpretku. // I David Prachař má konečně roli policisty, v televizním seriálu Specialisté je dokonce vrchním komisařem. // Legendy stříbrného plátna mají tváře herců Činohry ND – Saša Rašilov je Oldřichem Novým, Pavel Batěk Otakarem Vávrou a Vladimír Javorský Vlastou Burianem. // Herečky Iva Janžurová a Pavlína Štorková byly nominovány na Cenu Thálie. Bohužel ne za role, které ztvárňují v ND. // Server i-divadlo nominoval Tomáše Staňka na Divadelní osobnost roku 2016. // Umělecký ředitel Daniel Špinar dostal nejdelší divácký dopis ve svém životě. Domníváme se, že byl pochvalný. // Herec Jiří Suchý z Tábora se v rámci práce na postavě ošklivě potloukl na běžeckém pásu. // Herečka Magdaléna Borová dohrála přestavení Pýcha a předsudek a celá se osypala. // Herec Matyáš Řezníček už ví, že je v ND sauna. // Že umí krásně jezdit na kole i před stovkou pozorných diváků a v obtížném terénu, opět potvrdila herečka Pavla Beretová. Byla to důstojná pocta překladateli a básníkovi Vladimíru Mikešovi. // Na jubilejní desáté repríze Snu čarovné noci omdlela divačka. Pevně doufáme, že blahem. // Ačkoliv víno v Café NONA se nedá pít, dramaturgie Činohry ND již nestrádá. Objevila Strada del vino. // Na jevišti Nové scény byla spatřena černá díra.

 
1.02.2017

Únorové náměstíčko

Sedminu novoročního přípitku České televize pronesla herečka Taťjana Medvecká. // Herci Jana Boušková a Karel Dobrý nadělili svému domovskému divadlu netradiční dárek a zlomili si rozličné končetiny, řadě jejich hereckých kolegů se tak naskytla možnost vyzkoušet si jejich role; tuto příležitost si pochvaloval zvláště Filip Rajmont. // Během zaslouženého volna se činoherní soubor rovnoměrně rozprostřel podél osy Srí Lanka–Gran Canaria–Velká Úpa; pouze herec David Matásek se vymkl kontrole a odjel do Harrachova. // Herec Jan Bidlas nepřesvědčil herečku Magdalénu Borovou, aby s ním jela na hory. // Dramatik René Levínský se již poněkolikáté pokusil nabídnout dramaturgii Činohry svou hru Klešice, tentokrát s argumentem blížícího se životního jubilea. // Po krátkém vánočně-silvestrovském vydechnutí jsme se opět pustili pilně do práce a zahájili zkoušení inscenací NA MOŘI, ZÍRÁM NAHORU (režie Štěpán Pácl) a KRVAVÁ SVATBA (režie SKUTR). // V inscenaci KRVAVÁ SVATBA se na jevišti objeví i funkční cirkulárka. Kdo z obsazených herců v rolích dřevorubců bude tento nebezpečný nástroj obsluhovat, určí režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský „až na základě speciální dovednostní/pohybové zkoušky“. // Soňa Červená začala zkoušet roli Luny v KRVAVÉ SVATBĚ. Jako jediná uměla text své role – samozřejmě i v původní, neseškrtané verzi – již na první čtené zkoušce.

 
1.01.2017

Lednové náměstíčko

Na výjezdním zasedání dramaturgie Činohry ND se odhalilo, že dramaturg Jan Tošovský se dvakrát neúspěšně hlásil na herectví. / Na Náměstí Václava Havla (druhdy známém jako piazzeta ND) byl instalován vánoční stromeček, ale skoro nikdo ho nenašel. / Těsně před premiérou Pýchy a předsudku ztratila Lucie Juřičková hlas a Magdaléna Borová našla správný kostým. Až pátá varianta její sukně se totiž ukázala jako ideální. / David Prachař přečetl během výše zmiňovaného zkoušení třicet rekvizitních knih a ještě si tři odnesl domů. / Přes veškerou snahu se Martin Pechlát stále nepodobá Rudolfu Hrušínskému. / Filip Kaňkovský hrál roli nájemného vraha v Příběhu kmotra tak přesvědčivě, že se ho číšník v plzeňském hotelu Slovan bojí ještě dnes. / Po dvaadvaceti letech dosloužil Sluha dvou pánů a lidé do ulic nevyšli. / Masky myší na inscenaci Experiment myší ráj stále mizejí. Těžko odhadnout, zda jde o krádež z nadšení, nebo jen o sprostou krádež. / Přes veškerou snahu se autorům inscenace Dotkni se vesmíru a pokračuj dosud nepodařilo najít ten správný konec. Na inscenaci se tudíž vyplatí chodit opakovaně. / Po úspěšné výpravě na Manon Lescaut si devětapadesát obyvatel Černé, rodné vísky dramaturgyně Ilony Smejkalové, zakoupilo i vstupenky na květnovou reprízu Pýchy a předsudku. / Kombinací tradičních věšteckých vánočních metod vyvěštili dramaturgové Činohry během prosincového večera Nové krve klíčový titul příští sezóny. / Přejeme vám krásný nový rok!

 
1.12.2016

Prosincové náměstíčko

Na oslavě státního svátku 28. října na Staroměstském náměstí měla Činohra ND ze všech největší transparent. / Herec Jan Bidlas pět dní před premiérou Dotkni se vesmíru a pokračuj spadl z třešně z výšky tří metrů, když se pokoušel uříznout větev. Když pro něj přiletěl vrtulník, transport odmítl a větev dořezal. / Dramaturg Jan Tošovský po úspěšném třídním srazu zaspal veřejnou generálku hry Dotkni se vesmíru a pokračuj; dramatik René Levínský šel naopak po premiéře téže hry spát až druhý den odpoledne. / Z tří uchazečů na tanečníky do inscenace Pýcha a předsudek se jeden odmítl vysvléknout do půl těla, druhý kulhal a třetí nepřišel vůbec. / Sérii oblíbených policejních parťáků rozšířili herci David Matásek a Igor Orozovič v seriálu Polda. / Jakmile ve večeru Nové krve – Volný styl zaznělo, že začalo pršet, na skleněnou stěnu Nové scény začalo pršet. / Herečce Pavle Beretové sluší i paruka z maršmelounů. / Zatímco Činohra ND si půjčila z Divadla v Dlouhé herečku Kláru Sedláčkovou-Oltovou, Divadlo v Dlouhé si z Činohry ND půjčí herce Igora Orozoviče. / Dramaturgické úvody ve Stavovském divadle se přesunuly do Mozartova salonku. / Milan Šotek obdržel Cenu Josefa Hlávky na zámku v Lužanech. / Ti členové souboru, kteří normálně jezdí na mopedech, začali vinou chladného počasí chodit všude pozdě.

 
Stránka 1 z 2