11.03.2016

Vláda schválila rekonstrukci Státní opery za miliardu korun

Rekonstrukce budov Státní opery za přibližně miliardu korun bude trvat 27 měsíců a skončit má v roce 2018. Projekt rekonstrukce 3.2.2016 schválila vláda.

Na základě projektové dokumentace doporučila komise zřízená ministrem kultury variantu, jejíž rozsah podle položkového rozpočtu činí 933,130.000Kč bez DPH. S daní by cena přesáhla miliardu. Rekonstrukce je připravena včetně projektu a otevřeného výběrového řízení na zhotovitele.

Představení, která se v budově opery hrála, budou přenesena do historické budovy ND a Hudebního divadla Karlín. V příští sezoně se v karlínském divadle odehraje 95 představení a v historické budově ND 36 představení. Baletní představení budou uváděna v historické budově ND, ve Stavovském divadle, na Nové scéně a v Karlíně. Zajištěny jsou i náhradní zkušební prostory. Státní opera v sezoně 2016/2017 pojede na několikatýdenní turné do Japonska, podobný režim bude v sezoně 2017/2018.

Zachován bude Orchestr Státní opery, Sbor Státní opery i Balet Národního divadla. Jejich zachování je rozhodující pro umělecky úspěšný a plnohodnotný provoz Státní opery po jejím znovuotevření.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v roce 2014 rozhodl, že oprava Státní opery se stane součástí Programu péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí.

Předchozí investiční záměry zahrnovaly jen opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce pouze na historické budově. Při přípravě projektové dokumentace se ale přišlo na další nedostatky v technickém stavu obou budov či statice historické budovy. Podle MK je nutná generální rekonstrukce obou budov. Měla by podle dřívějších plánů začít po skončení sezony 2015/2016.

Foto: Hana Smejkalová