1.02.2016

Únor očima Daniela Špinara

Máj – lásky čas, říkává se. My bychom tohle rčení mohli v Činohře směle změnit na „únor – lásky čas“, a vůbec bychom Vám nelhali. Tenhle nejkratší měsíc v roce, kdy Vánoce jsou dávno pryč a jaro v nedohlednu, zasvětíme dvěma premiérám, které se kolem lásky točí tak silně, že si díky tomu můžeme dovolit měnit i zažitá rčení.

Na začátku měsíce Vás pozveme na Novou scénu, kde bude u nás režijně debutovat mladá režisérka Petra Tejnorová. Připravila pro nás inscenaci hry britské dramatičky Caryl Churchillové – což bude mimořádné mezigenerační setkání: zatímco režisérce bylo teprve nedávno třicet, autorka už dávno oslavila sedmdesátku. Její text LÁSKA A INFORMACE je natolik otevřený a volný (nepředepisuje ani počet postav a to, co kdo říká), že se v rukou tvůrčího týmu může proměnit skoro v cokoliv – třeba v detektivku severského střihu. Přijďte se zkrátka podívat, co všechno může znamenat „láska“ v současné hře, kterou uvedeme v české premiéře.

O týden později bude mít premiéru emblematická hra českého kánonu, MANON LESCAUT Vítězslava Nezvala. Kometa domácí literatury, která ozařovala a zároveň pálila, geniální básník s pohnutým osudem, napsal text o vášnivé lásce, z něhož jsme si zapamatovali hlavně „růži vhozenou do kostela“, zároveň je to ale hra o tom, jak extrémní milostný cit může být a že velká oddanost s sebou nese neustálé zkoušky. A třeba i nepříjemné… Věříme však, že je přestojíme společně s potěchou, přičemž průvodci na cestě nám budou v hlavních rolích dvě alternující dvojice: v úloze Manon Jana Pidrmanová a Pavlína Štorková, jako Des Grieux Patrik Děrgel nebo Vladimír Polívka. Jde o čtyři výjimečné mladé herce, a možná Vás do historické budovy přivede zájem o výkony všech, a tak se na Manon Lescaut vypravíte více než jednou. Navíc není bez zajímavosti, že se tento text dostává na jeviště Národního divadla vůbec poprvé.

Jakkoliv je únor krátký, strávíme ho tedy intenzivně; zároveň jsme začali zkoušet hru Lenky Lagronové JAKO BŘITVA (NĚMCOVÁ), další novinku do Stavovského divadla. Prostě podívejme se na únor nově – třeba jako na měsíc lásky, v každém případě jako měsíc, kdy stojí za to chodit do divadla.

Těším se, že se v něm potkáme.

Autor: Daniel Špinar, Foto: Jaroslav Šimandl